Ursiks: Cezar ni načrtoval napada na pravosodne policiste, "le" poskus bega

author
N. P.
20. maj 2025. 10:21
>
17:21
Zaporniki na oknu mariborskega zapora
Foto: Srdjan Zivulovic/F.A. BOBO

Slovenska policija je preprečila poskus pobega iz mariborskega zapora, ki ga je načrtoval tam priprti Dino Muzaferović - Cezar s sodelavci kriminalne združbe, ki jo je vodil iz celice. V povezavi z načrtovanjem napada so v Domžalah in mariborskem zaporu potekale hišne preiskave. Prijeli so štiri osumljence, ki so v policijskem pridržanju. Direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Denis Perše je poudaril, da osumljenci napada na pravosodne policiste niso načrtovali.

Slovenska policija je preprečila napad na zapor v Mariboru, ki ga je načrtoval tam priprti Dino Muzaferović - Cezar s svojimi sodelavci.

Že včeraj so v okviru preiskave potekale hišne preiskave, in sicer v mariborskem zaporu in v Domžalah.

Po informacijah N1 so preiskave potekale na območju nekdanjega teniškega kompleksa Ten-ten. Preiskavo v mariborskem zaporu je policija potrdila, medtem ko so za druge hišne preiskave rekli le, da so potekale na območju PU Ljubljana.

Ursiks: Napada na pravosodne policiste niso načrtovali

Direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Denis Perše je poudaril, da lahko z gotovostjo trdijo, da Cezar ni načrtoval napada na pravosodne policiste, temveč je "le" organiziral poskus bega. "Pomirim lahko svoje sodelavce, da je zadeva z veliko pomočjo policije pod kontrolo. Zavodi za prestajanje kazni zapora so varni. Bomo pa sprejeli določene varnostne ukrepe, s katerimi bomo zagotovili varnost še na višji ravni," je dodal.

Nadaljeval je, da imajo za tovrstne primere posebne varnostne protokole, o katerih zaradi narave dela ne sme govoriti. "Lahko pa rečem, da je vodstvo zavoda za vse poskrbelo in seznanilo svoje zaposlene," je dodal Perše.

"Ta primer ni razgalil slabega varnostnega stanja v zaporu, temveč je opozoril na odgovornost in resnost dela, ki ga opravljajo naši zaposleni, predvsem na ustrezen odziv vseh organov, ki skrbijo za varnost v Sloveniji," je poudaril.

"Zapori niso hermetično zaprti"

Perše je izpostavil, da najdba komunikacijskega sredstva pri priporniku (Cezar je v celici namreč uporabljal telefon) ni osamljen primer. "Zavodi za prestajanje kazni zapora nismo hermetično zaprti. Obstaja možnost vnosa predmetov ali prepovedanih substanc na različne načine, bodisi prek paketov bodisi prek svojcev. Problematične so tudi lokacije v urbanem okolju, nekateri zunanji pomagači mečejo prepovedane substance in predmete tudi prek zidov," je pojasnil. "Stoodstotne varnosti ni."

Počakali bodo na izsledke preiskave, ki jo vodi policija, nato pa bodo uvedli postopke tudi znotraj zavoda, o tem, kako je telefon prišel do zapornika.

Samo v letu 2024 so sicer pregledali več kot 13.000 paketov. "Bili smo relativno uspešni pri detektiranju tovrstnih predmetov – zasegli smo 589 kosov mobilnih telefonov," je navedel Perše.

Sindikat državnih organov ministrico pozval k ukrepanju

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je na ministrico za pravosodje Andrejo Katič in direktorja Peršeta naslovil pismo, v katerem ju je pozval k ukrepanju. Na Verka so se namreč obrnili zaskrbljeni pravosodni policisti.

Verk je v pismu med drugim zatrdil, da niso odredili dodatnega varovanja zapora in nobenih posebnih ukrepov. Opozoril je tudi na pomanjkanje in preobremenjenost pravosodnih policistov.

Cezar kriminalno združbo vodil iz zapora

Direktor Uprave kriminalistične policije Matjaž Jerkič je pred tem na novinarski konferenci povedal, da so ljubljanski kriminalisti včeraj zaključili večmesečno preiskavo, ki se je nanašala na nedovoljeno trgovino z drogami in orožjem oziroma eksplozivom.

"Člani dobro organizirane kriminalne združbe so izvršili več kaznivih dejanj. Kriminalisti so opravili tri hišne preiskave na območju PU Ljubljana in odvzeli prostost štirim osebam, ki so v policijskem pridržanju. Hišno preiskavo na območju PU Maribor pa so opravili v celici osumljenca," je pojasnil.

Zasegli so več opreme za pakiranje prepovedanih drog, komunikacijskih sredstev in manjšo količino droge (dva kilograma konoplje, 20 gramov kokaina in nekaj tablet ekstazija).

Ključna ugotovitev preiskave je, da je kriminalno združbo vodil pridržani iz mariborskega zapora. Komunicirali so s kriptiranimi aplikacijami, vodja (Cezar) pa jih je usmerjal iz celice. Tudi njemu so zasegli telefon. Kako je telefon pridobil, še niso ugotovili, bo pa uprava za izvrševanje kazenskih sankcij nadaljevala preiskavo.

Potrdili so, da je Cezar načrtoval svoj pobeg iz celice in usmerjal svoje člane pri pomoči. Prva možnost je bila rezanje rešetk na oknu celice, druga pa uporaba raketometa. "Z gotovostjo lahko potrdimo, da je šlo za pogovore o uporabi raketometa in za pogovore o tem, kako bi prerezali rešetke od zunaj. Težko rečem, kako blizu je bila izvedba načrta," je dodal Jerkič.

Preiskava se nadaljuje

Direktor kriminalistične policije je pohvalil delo kriminalistov, Ursiksa in izpostavil dobro sodelovanje s specializiranim državnim tožilstvom, ki je usmerjalo preiskavo.

Na vprašanja, kako so sploh posumili, da Cezar načrtuje pobeg iz zapora, Jerkič ni odgovoril. Poudaril je, da o morebitnih zaščitenih pričah ne more govoriti.

Preiskava se bo nadaljevala, saj je kriminalna združba še vedno aktivna tako na območju Slovenije kot v BiH.

Umor Satka Zovka

Cezar je v priporu od decembra lani zaradi suma, da je organiziral umor Satka Zovka (prej znan pod priimkom Kekić) na Brdu v Ljubljani

Spomnimo, Zovka so ubili 29. novembra lani, nedaleč stran od ljubljanskega hotela Mons na Brdu. Sredi noči so v avtomobilu našli moškega, ki je umrl zaradi strelnih ran. Policija je potrdila, da je šlo za "poravnavanje računov znotraj in med kriminalnimi združbami".

Decembra je slovenska policija v Črnučah v Ljubljani aretirala tri osebe, osumljene novembrske mafijske likvidacije Zovka – Dina Muzaferovića - Cezarja, Jako Berganta in Rolanda Cretuja. V okviru hišnih preiskav so zasegli več elektronskih naprav, več kot 10 kilogramov heroina in kilogram kokaina, več kot 4.000 evrov ter več kosov različnega kratkocevnega in dolgocevnega strelnega orožja z dušilci.

Za akcijo pobega iz zapora naj bi se Muzaferović odločil, potem ko je postalo jasno, da je slovensko pravosodje zbralo dovolj dokazov, ki ga neposredno povezujejo z umorom Zovka, je poročal bosansko-hercegovski portal Istraga.

POSEBNI VIDEO: Najprej ljubimca, zdaj zakonca, nato še brat in sestra

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »